Próchnica zębów należy do najczęściej spotykanych infekcyjnych chorób przewlekłych. Atakuje szczególnie uzębienie dzieci i młodzieży prowadząc do bólu w jamie ustnej, nieodwracalnego uszkodzenia i w efekcie utraty zębów.

 

Próchnica wtórna to zmiana występującą w sąsiedztwie istniejącego wypełnienia. Wykrycie próchnicy wtórnej stanowi duży problem dla lekarzy klinicystów. Najczęściej stosowanymi metodami oceny stanu próchnicy
w praktyce stomatologicznej są badania kliniczne i radiologiczne. Badanie RTG nie pozwala jednak na zdiagnozowanie najważniejszego czynnika wywołującego chorobę, jakim są bakterie próchnicotwórcze. RTG stanowi także obciążenie dla pacjenta ze względu na promieniowanie jonizujące. 

 

Spółka Numed prowadzi działania badawczo-wdrożeniowe, które maja doprowadzić do wprowadzenia na rynek urządzeń medycznych Unii Europejskiej, zaawansowanego urządzenia do diagnostyki i monitoringu próchnicy wtórnej oraz badań endodontycznych. Urządzenie będzie wykorzystywało technologię analizy składowych harmonicznych metodą NLDS.

 

Innowacyjna technologia Numed opiera się na nieinwazyjnych, bezpiecznych i bezbolesnych pomiarach bio-impedancyjnych zjawisk nieliniowych komórek biologicznych, które nie wykorzystują promieniowania jonizującego.
 

Rozwój technologii Numed uwzględniającej czynnik mikrobiologiczny próchnicy wtórnej pozwoli na wykrywanie i monitorowanie wczesnych zmian próchnicowych występujących przy wypełnieniach, zatrzymanie postępu próchnicy wtórnej i remineralizację zmian.

 

Technologia Numed jest chroniona wnioskiem patentowym. Przedstawione
we wniosku metoda i urządzenie pozwalają na wykorzystanie markerów biologicznych do diagnostyki próchnicy wtórnej.

more